Standard a revenit spectaculos cu Ajax şi păstrează şanse la calificare! Toate rezultatele de marţi din preliminariile Ligii Campionilor

Răzvan Marin a fost integralist pentru Standard Liege în turul 3 preliminar al Champions League. În manşa tur, belgienii au remizat 2-2 pe teren propriu, în compania lui Ajax Amsterdam. Alexandru Băluţă a evoluat 10 minute pentru Slavia Praga în partida cu Dynamo Kyev, 1-1.

Mijlocaşul român a avut o nouă evoluţie apreciabilă, dar de data aceasta în cea mai importantă competiţie europeană. Marin a fost unul dintre cei mai buni fotbalişti de pe teren şi a avut o contribuţie importantă în egalul echipei sale. Standard Liege a început modest meciul cu Ajax şi s-a văzut condusă cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Klaas-Jan Huntelaar ( min. 19) şi Dusan Tadic (min. 34). Echipa lui Marin a venit mai motivată de la cabine şi a făcut o parte secundă foarte bună. A început să pună presiune pe defensiva olandezilor şi a marcat golul de 1-2 în minutul 67, după o fază de excepţie a lui Carcela-Gonzalez, care l-a învins pe Onana cu un şut de la 25 de m. Finalul de meci a fost unul dramatic. Introdus în minutul 85, Djenepo a luat o cursă pe cont propriu, a intrat în careul adversarilor, a fost faultat şi a obţinut o lovitură de pedeapsă. Renaud Edmond şi-a luat responsabilitatea executării şi a egalat în minutul 90+4.

Într-un alt meci disputat marţi seara, Alexandru Băluţă a evoluat 10 minute pentru Slavia Praga în remiza obţinută pe teren propriu, în compania lui Dynamo Kiev, 1-1.